Koja je ulica u Sarajevu najzagađenija?
(klikni na sliku da vidis i ljepse slike Sarajeva)
Imam školskog kolegu direktora Metereološke stanice na Bjelavama. Pitam ga , jednom, prilikom neke od posljeratnih posjeta Sarajevu, pitam ga, mjeri li iko zagađenost zraka u Sarajevu. Kaže da mjere oni i to u svojoj stanici na Bjelavama. A Federalni metereološki zavod (tako se zvanično zove) je smješten na prevoju, na Bjelavama, jedna strana gleda ka Borijama, druga ka Sedreniku, treċa ka Koševu, a četvrta na Sarajevo. Pûše na sve strane. A ko mjeri u Titovoj? Tamo ne pûše ni od kuda, osim što se puše auta i kuċe, a puše i prolaznici. A ja znam da je udisati zrak od vječne vatre do Higijenskog zavoda opasno po život. Nisam navikao, pa stalno stavljam ruku pred usta. A drugi navikli, kao što se navikne na sve, pa im ne smeta. Ali smeta pluċima. Džaba dokotrima na Podhrastovima sve sprave i svo njihovo znanje, ne mogu oni opslužiti koliko ima pluċnog raka, emfizema i bronhitisa.
Povod za pisanje ovog posta je jučerašnji izvještaj o zagađenosti ulica u holandskim gradovima. Mjerena je aerozagađenost u ulicama Roterdama, Amsterdama, Haga i Utrehta. Nađeno je 400 ulica sa aerozagađenjem veċim od dozvoljenog. To je za dva puta više nego od posljednjeg mjerenja. Jedan od uzroka je i pooštrenje praga tolerancije.
Najzagađeniji grad je Rotterdam sa 67 zagađenih ulica, od kojih je najgora ona u samom centru, između velikih nebodera (Weena), gdje je gust saobraċaj, a malo provjetravanje.
Ako bi mjerili u zimskom periodu u Sarajevu, po meni bi prolazne ocjene mogle dobiti samo ulice u Faletiċima, ako se Faletiċi (oko 800m.nad morem), mogu smatrati gradom.