Dan slobode štampe
Danas je dan slobode informisanja. Jutros sabahile upalih holandski radio 1. Oni svako jutro između pola šest i šest imaju emisiju gdje je voditelj povezan sa tri dopisnika na različitim krajevima zemaljske kugle, pa onda svako daje komentar o izabranoj temi.
Jutros su se javljali dopisnici iz Kine, Rumunije i Mozambika. U Kini deset posto stanovništva koristi internet, štampa je uglavnom pod državnom kontrolom. U Mozambiku se prave informacije uglavnom prenose od usta do usta, od državom kontrolisane štampe se ne može ništa saznati. U Rumuniji je po meni situacija najsličnija onoj u Bosni i Hercegovini.
Ima jako mnogo radio i TV stanica, i podosta novina. Država se ne upliċe u njihovo pisanje, ali vlasnici novina su uglavnom prominentni novokomponovani “poslovni ljudi”, od kojih su mnogi i političari. Tako različite novine o istoj temi pišu različito, u skladu sa stajalištima vlasnika novine. Tako se ističe da je sloboda štampe u stvari veċa nego u Holandiji. A razlog je što novinari nemaju nikakve etike pa pišu i neistinite stvari ili stvari toliko preobuku i često im daju bombastičan karakter, koji one u stvari nemaju.
U Holandiji novinari ozbiljnih novina dovode svoju reputaciju u pitanje ako krivo izvještavaju, i kad ih čitaoci ili slušaoci otkriju, onda im nema više stanka. Zato dobro porazmisle prije nego što o nekome pišu neistine. Sudski procesi su rijetki, ali javno mnijenje je jako i obrazovano i zna ocijeniti šta je istina a šta laž.