Tanana nit prirode
Globalno otopljavanje na razne načine utiče na prirodu. Pored grubih promjena izraženih u vidu pojačanih suša, poplava, oluja, topljenja leda i podizanja nivoa mora, pojavljuju se i suptilne promjene koje ništa manje žestoko ne ugrožavaju biljne i životinjske vrste.
Tako je ovogodišnji topao april učinio da je kalendar prirode dobio ubrzanje za oko tri nedjelje. To je bilo dovoljno da se mnogo ranije nego obično izlegu razne sorte leptirova.
Ti leptirovi služe kao hrana pticama selicama koje opet po nekom svom kalendaru dolaze iz Afrike. Ptice su krenule prema datumu koji im je zapisan u kalendaru, međutim u Holandiji ih čeka iznenađenje. Njihovi leptirovi, glavni izvor hrane za mlade u gnijezdima, su veċ bili i prošli. Sad se treba prilagoditi i stupiti u mnogo jaču konkurenciju sa drugim pticama koje imaju kasniji ciklus i drugu vrstu hrane.
Biolozi iz instituta u Wageningenu juče su na stotinjak lokacija u Holandiji mjerili broj i vrstu leptirova. Potpuni rezultati nisu poznati, ali prvi rezultati ukazuju na znatan pad broja leptirova. To znači tešku godinu za mnoge ptice, kojima ako se ne prilagode prijeti značajno smanjenje populacije.