Luksemburg ( u daljem tekstu L.) je jedna od najmanjih evropskih zemalja. To je međutim najbogatija zemlja Evropske unije, sa najvisim nacionalnim dohotkom po stanovniku.
Smještena na oskudnom stjenovtim tlu, ispresjecana dubokim meandrima nekoliko rijeka, između velikih Njemačke i Francuske, te belgijske frankofonske Valonije, ova zemlja, zvaničnog imena Veliko vojvodstvo Luksemburg, je nakon burne istorije uspjela ostati nezavisna.
L je jedan od prvih članova Evropske unije, koja zajedno sa Belgijom i Holandijom tvori blisku zajednicu država-Benelux. Na čelu države je Veliki vojvoda koji pripada evropskoj zajednici suverena koji vlast naslijeđuju po krvnoj lozi. To je isto kao kralj, samo nije šija nego vrat. Nije kralj, nego vojvoda.
Jedini veċi grad, ujedno i glavni grad nosi istoimeno ime kao i država.Grad je nastao kao utvrđeno sklonište na nepristupačnim stijenama između dva duboka kanjona meandrirajuċih rijeka, te je zbog skoro neosvojive pozicije nazvan Gibraltar sjevera.
Danas je to jedan od najbogatijih gradova Evrope, sjedište brojnih banaka i finansijskih organizacija, mjesto gdje se okupljaju bogati ljudi i gdje se održavaju važni sastanci. U njemu je središte najvišeg evropskog suda. Grad je saobraċajno čvorište, sa važnim aerodromom. Krase ga veoma lijepe građevine i veoma skupe trgovine draguljima, odjeċom, satovima, te brojni luksuzni restorani i kafane, kao i izvanredno uređeni cvijetni parkovi.
Najnovijim automobilima, ogromnim BMW i Mercedesima upravljaju nedužne mlade ženske face što se naziru kroz zatamnjene prozore. Zbog velikog broja javnih ustanova sam grad se doima velikim, a u stvari broj stanovnika ne prelazi sto hiljada.
U državi L. postoje tri zvanično priznata službena jezika. Luksemburški je lokalni jezik, jedna varijanta njemačkog. Francuski je jezik na kojem se pišu natpisi na javnim firmama. Njemački je treċi službeni jezik. Francuski uticaj je dominantan, najviše se govori francuski, restorani i kafei su u pariškom stilu.
Juče sam napravio popodnevni izlet u ovaj grad. Sa svojim sinom sam došao iz Holandije za tri i po sata. U L. smo stigli u tri sata popodne. Bili smo i ranije jednom kada je fudbalska reprezentacija BiH igrala ovdje u onom veoma uspješnom ciklusu kvalifikacija za svjetsko prvenstvo.
Do šest sati je bilo dovoljno vremena da prošetamo, obiđemo trgovine, napravimo fotografije. Bilo je puno turista, mnogi su napravili veliki vikend, jer je četvrtak bio neradni dan u mnogim evropskim zemljama. Inače u Luksemburgu se vodi posebna poreska politika kojom se privlači novac iz ostalih evropskih zemalja. Tako se ne oporezuju ni prijavljuju štedni ulozi. Po tome je L. sličan Cirihu i Ženevi, koji međutim ne podliježu zakonima Evropske unije. I po svom savršenom sterilnom izgledu i po onom “smradu” na bogatstvo ovaj grad me jako podsjeċa na Cirih.
Sada se vodi akcija od strane drugih zemalja Evrope da se i Luksemburg utjera u šišu i da se poštuju zakoni koji važe za druge zemlje. Luksemburg po tim mjerama treba da prijavljuje štednju građana drugih zemalja matičnim poreskim službama. Pitanje je koliko ċe to banke provoditi u praksi.
Jedno međutim ostaje: Luksemburg ima najjeftiniji benzin od svih okolnih zemalja. Euro 95 košta 1,17 eura, a u Holandiji 1,50. Eto prilike da se ode na izlet i naspe pun rezervoar, pa da se ublaži trošak goriva za oko petnaestak eura, u poredjenju ako se ide na izlet u Njemacku napr. Nešto su jeftinije i cigarete i alkoholna piċa, ali tu nije kakva razlika.
Evo nekoliko slika sa ovog izleta.

