Michael Rasmunssen, izvanredni danski biciklista, je pobijedio u jednoj od najtezih etapa Tour de France, i postao nosilac zute majce. Slika prenesena iz "De Telegraaf" |
|
Juče je konačno bila jedna izvanredna etapa u “Tour de France”. Veliki as Rasmunssen (Danska) je pobijedio u ekstremno teškoj alpskoj etapi i postao pored pobjednika etape i nosilac žute majce i majce sa krugovima (najbolji brdsko vozač). Etapa je vodila sa jednog na drugi alpski vrh, kroz Albertville, koji je bio domaċin zimskih olimpijskih igara, i završila u skijaškom centru Tignes (2000 metara nad morem), odmah u blizini čuvene Val d` Isere, pri italijanskoj granici.
Bistre rijeke i planinski potoci, planinska jezera, snijegom pokriveni planinski vrhovi, plavo nebo, očuvani zamkovi pretvoreni u moderne hotele, pitoreksna sela, moderni skijaški centri, sve se je to moglo vidjeti tokom više od pet sati prenosa ove etape. Izvanredna propaganda za sigurno najljepšu evropsku zemlju i njen turizam, njena vina i sireve, konjak i šampanjac, mirise i modu, Pariz i Marsej, Grenobl i Nicu.
Bila je i kod nas ranije, u ovo doba, biciklistička trka “Kroz Jugoslaviju”. Bila je i kod nas “žuta” majca. Niti jedna nasljednica bivše zemlje nema više toliko prostora da organizuje jednu takvu trku. Trka je često prolazila i kroz Sarajevo, gdje je na jednoj od strmih ulica grada bio kraj etape. Bilo je to najčešċe na Širokači. A onda bi karavan nastavio ka Mostaru.
Slovenci u i tada, kao i danas, skoro jedini od nas, imali izvanredne bicikliste. Najbolji su bili Jože i Rudi Valenčič, kasnije su ih zamijenili Tone Kunaver, Drago Frelih i Ivan Kasteliċ. Najbolji slovenački biciklista svih vremena, Andrej Hauptman je nedavno prestao da se aktivno bavi ovim sportom. Nije htio da doživi sudbinu svojih prethodnika kojima je nakon prestanka sportske karijere slijedila grčevita borba za golo preživljavanje.
Biciklistički sport, jedan od najljepših i najzdravijih, zbog nekontrolisane upotrebe dopinga, doživljava teške trenutke. Mi možemo žaliti što Bosna, a posebno okolina Sarajeva, nemaju ni jednu biciklističku trku. Olimpijske planine, Igman, Bjelašnica, Jahorina, Trebeviċ, pa i Crepoljsko, Romanija, Vranica, bi bile idealne etape za brdsku vožnju.
Još više možemo žaliti što se rekreativnom biciklizmu ne pridaje nikakva pažnja, što čak ni tek renovirane ulice nemaju biciklističke staze u gradu koji se guši od saobraċajnog kolapsa, dima i zagušljivosti.
O biciklu i biciklizmu, vidi vise ovdje