Michael Palin na Balkanu

Sinoć sam na BBC-u gledao prvu emisiju iz nove putopisne serije Michael Palina. Serija se zove “Michael Palin`s new Europe” ( vidi http://news.bbc.) i ima za pretenziju da pokaže promjene u zemljama bivšeg komunizma nakon pada Berlinskog zida. Sinošnja epizoda je snimljena u Hrvatskoj, BiH, Srbiji i Albaniji, Slovenija je valjda kao priznata zemlja zapadnog svijeta preskočena, zapravo samo spomenuta. Palin se trudio da po svom izboru u svakoj od ovih zemalja prikaže nešto karakteristično, kao i da svugdje nađe lokalnog sagovornika koji će upoređivati stanje kakvo je sada sa onim prije 15 godina, te koji će dati perspektive daljeg života.
U Hrvatskoj je preskočio
Najveći prostor je dat Bosni i Hercegovini, i to Međugorju, Mostaru i Sarajevu. U Međugorju je razgovarao sa jednom od očevidaca pojavljivanja Gospe (prije više od dvadeset godina). Sada je to zrela žena koja ima dvoje djece, a u vrijeme pojave Gospe bila je dijete. Ona je sa velikim entuzijazmom pričala o onome šta se je tada dogodilo. Imponiralo je njeno znanje engleskog.
Slike iz Mostara su bile najljepše u cijeloj emisiji, a prikazan je Stari most i skokovi sa njega, te razgovor sa jednim od mladih Mostaraca. I ovaj mladić je odlično govorio engleski. Prikazano je (poznati video snimak iz rata) rušenje starog mosta od strane HVO-a (što je jasno rekao).Od Mostara do Sarajeva će se dovesti vozom, kojeg je nazvao “Mostar Expres”.
U Sarajevu je Palinu domaćin bio Ademir Kenović. S njim će Michael ispred slatkog ćošeta popiti bozu. Usput će posjetiti jedno minsko polje i razgovarati sa jednim deminerom, koji takođe govori perfektno engleski. Ushićen ljepotom prirode posijane minama, Palin je izjavio da bi ovaj predio u Engleskoj zbog svoje ljepote bio nacionalni park. Palin se vozio sarajevskim tramvajima i sa ushćenjem govorio o ovom gradu. Prilog je bio popraćen arhivskim snimkama granatiranja grada. Sa Sarajevom se oprostio na večeri, uz pjesmu sevdalinke koja ga je pogađala u srce.
Srbija je prikazana vrlo kratko. Prilog iz Beograda je sadržavao jedrenje po Dunavu uz razgovor sa jednim Beograđaninom koji je kao bio protiv Miloševićeve politike. Drugi prilog je bio iz jednog beogradskog diska, gdje je razgovarao sa dvije prominentne mlade žene, koje su rekle da i nove generacije žive zatrovane ideologijom prošlosti.
Zatim se je ponovo vratio na Jadran, ovaj put u Dubrovnik koji je meta posjetilaca koji velikim brodovima kruže po Mediteranu. Tu je pronašao Bosanca Edina koji svira na ulicama grada, i s njim će razgovarati u jednom stanu u Dubrovniku. Onda pronalazi jednog zagrebačkog operskog pjevača koji će ga svojom jahtom nerado povesti do Drača, do Albanije, usput ga zabavljajući pjevajući mu operske arije.
Za Albaniju je Palin rekao da je sasvim drugačija od ostalih balkanskih zemalja i da ima utisak da nije u Evropi, nego da je na Istoku. Prikazao je čuvene bunkere, Tiranu, koju mladi gradonačelnik, inače slikar, pokušava uljepšati bojeći je u razne boje. Tu je na nekom brdu posjetio kuću u kojoj žive članovi jednog posebna muslimanskog reda, beširskog, ako sam dobro razumio. Religiozni vođa je pred njegovim očima u znak žrtve zaklao ovcu, a zatim su razgovarali uz rakiju!
Sve u svemu za nas jedna zanimljiva emisija koja po kvalitetu ipak zaostaje za emisijama sa njegovih putovanja duž ekvatora i duž meridijana. Mogu reći da su prilozi iz Bosne najljepši i najzanimljiviji i da je Palin dao veliki prilog našem turizmu, odnosno našim najznačajnim turističkim destinacijama, Međugorju, Mostaru i Sarajevu.
Vise o reakcijama na seriju kao i mogucnosti kupovine DVD, vidi ovdje