
Kraljičino lovište košta 640 000 eura godišnje, objavljeno je danas ovdje u Holandiji.Toliko košta održavanje lovišta, plate zaposlenima i održavanje lova u Kraljevskom lovištu Loo. To ne plaća kraljica Beatrix iz svog budžeta, jer se lov organizuje za rezidencijalne goste države.
Drug Tito je imao lovište u Karađorđevu, kod Bačke Palanke. Služio sam vojsku kao doktor u ambulanti obližnjeg vojnog poljoprivrednog dobra “Karađorđevo”. U sastavu dobra su bile ergela sa hipodromom, farma šarplaninaca, farma krava i teladi, svinja, muflona, bila je pekara, klaonica, hotel sa restoranom. Bilo je dobro služiti tamo, kada vas kuharica u restoranu, Mađarica, pita:”Doktore, šta ćete za doručak, imamo pohovani mozak, jaja na oko ili teleću šniclu”. Jahači konja su dolazili da im uoči trka propišem tablete za izmokravanje, kako bi bili lakši.
Jedino bi nam nama dvadesetorici službujućih pokvario boravak dolazak druga Tita u susjedno imanje i vilu uz obalu Dunava (gdje su kasnije Tuđman i Milošević dijelili Bosnu). Tada bi sve poklopila vojska i policija, oklopni transporteri, silno obezbjeđenje. Čak su vojnici zaposjedali i protivavionske položaje.
Godišnji lov za članove diplomatskog kora se obično održavao početkom decembra. Još kao dijete sam u “Filmskim novostima” (popularno se zvao “žurnal” i davao se prije svakog filma) imao prilike vidjeti kako diplomate u fijakerima dolaze sa uspješnog lova i onda peku ubijenu divljač, uglavnom srne. Poslije Tita je nekoliko godina svake godine drugi član Predsjedništva Jugoslavije organizovao lov, a poslije je to prestalo.
Velicanstvenu kraljevsku palatu i park Het Loo vidi ako kliknes ovdje
O "Karadjordjevo agreement" izmedju dvojice pokojnih na slici lijevo vidi ovdje