Subotom o jeziku: Poštapalice
Čovjek sa slabim nogama se pomaže štapom pri hodu. Čovjek slabih govornih mogućnosti ili muca ili se koristi poštapalicama. Govor je složen fiziološki proces u koji je uključen mozak, centri u kori velikog mozga, nervna jedra u međumozgu i produženoj moždini, nervni put do mišića grkljana, jezika, nepca. Uz to je govor praćen mimikom lica, pokretima ruku, nogu, pa i cijelog tijela. Uz sve to na govor jako utiče psihičko stanje govornika, umor, emocije, posebno trema, strah.
Brzina stvaranja misli, njenog prenosa i konačne govorne reprodukcije je različita od osobe do osobe. U principu žene imaju veću brzinu, posebno u realizaciji misli, kada se jedna te ista misao govorno izražava nekoliko puta u salvi, različitim riječima. Zato su žene često nenadmašne u svađi.
Brzina i vještina govornog izražavanja se često nadomješćuje dodatnim gestikulacijama, pokretima ruku, mimikom lica. Nekima to nije dovoljno pa moraju ubacivati međuriječi, poštapalice, čijom upotrebom se daje više vremena procesu govora, mozgu da se presabere, a govoru da više prostora za realizaciju.
Najčešće poštapalice u našem jeziku su riječi: “ovaj”, “onaj”, “znači”, itd. U hrvatskom jeziku u zadnje vrijeme uobičajeno je ubacivati “ovoga”, “onoga”. Ubacivanjem i čestim ponavljanjem ovih riječi ste se utisak kontinuiteta govora, izbjegnuta je šutnja ili pauza u govoru, a u stvari ne kaže se ništa.
Neki dodaju kombinaciju riječi kojma pored toga što dobijaju na vremenu daju svojoj priči posebno značenje i uključuju sagovornika(e) kao nekoga koji isto misli kao i govornik. U posljednje vrijeme često ćemo čuti: “Hajmo reći......”; “Pa da kažemo......”; “Što bi mi (u Bosni) rekli...”; .
Posebno su interesantne riječi kojima govornik izražava u svom govoru posebnu čast i simpatije svom sagovorniku, odajući mu poštovanje, koje ovaj ničim u prethodnom nije zaslužio. Na taj način se govornik povlađujući drugome i nesvjesno brani od drugačijeg mišljenja, a tuđe rijeđi posebno veliča.
Tako govornik često ubacuje: “Što ti reče...” (iako nisi rekao) “Dobro si primjetio…..”itd.
A na riječi sagovornika on ubacuje i ponavlja kao papagaj: “ Upravo tako, e baš tako!” , “Bravo, bravo!”