
Prošle nedjelje sam pisao o repuhu. Njemu sličan je podbjel. U Holandiji se on zove Klein Hoeflad (Mala potkovica).
Podbjel (engleski: Coltsfoot ) raste na siromašnim i neuglednim vlaznim i glinenim tlima, u stvari na tek doveženoj ili prevrnutoj zemlji, i on je prvi cvijet koji osvaja potpuno nenaseljen prostor. Podbjel je i često prvi proljetni cvijet, koji se zna pojaviti čak u februrau. Interesantno je da se prvo pojavi žuti cvijet, a tek kasnije sitni nježni listovi koji rastu uz stablo. Kasnije se listovi prošire, dobiju srcolik oblik, i rasporede se oko stabljike u vidu rozete. Sa donje strane su listovi obrasli dlakama.
Od jednog cvijeta nastane veoma mnogo sitnih sjemenki, preko 130, zato se sjemenke podbjela nalaze svuda, i za dva – tri dana u proljeće niknu iz novodovežene zemlje. Biljka takođe pušta dugačak ( do 1,5 metar) podzemni izdanak koji učvršćava tek podignute nasipe pored vode ili pored puta.
Podbjel je cijenjen u narodnoj medicini. Biljka sadrži adstringentne, sluzave, i gorke materije, odnosno tanin, dekstrin i baktericidne materije. Zbog toga se uzgaja na parcelama, sa kojih se bere i koristi za medicinsku upotrebu. Najčešće se koristi kao sredstvo protiv kašlja. Latinsko ime mu je Tussilago farfara. Tussis znači kašalj, a agere znači nestati. Takođe se upotrebljava kod neuralgija. Istucan list se privija na reumatične mišiće i zglobove. Ekstrakt biljke navodno podmlađuje kožu. Naučno je dokazano i antimitotično dejstvo. Biljka međutim sadrži i pirolizidinske alkaloide, pa upotreba većih doza može biti štetna. Listovi podbjela sacinjavaju najveci procenat tzv. bioloskog duhana, koji se u Britaniji koristi kao cigarete protiv kaslja (vidi donji link).
Moja je supruga djeci, kad su bili mali, pravila sirup od podbjela. Recepta se više ne sjećam, uglavnom dobije se kao med gusti sirup. Pčele i leptirovi rado posjećuju ovu biljku.
Na internetu se mogu naći različiti preparati podbjela (Colsfoot extract, Tussilago farfara extract, Follium Tussilago, itd.), kao naprimjer ovaj ovdje. Cijena ovih preparata nije baš niska, ali je sigurno potrebno i dosta biljaka da bi se oni napravili.
Vise o podbjelu, na hrvatskom jeziku (ima i kako napraviti sirup) vidi ovdje, odnosno http://www.ljekovite-biljke.com/
Listovi podbjela