U posljednjem izdanju emisije ZEMBLA govoreno je o jednom slučaju čovjeka zaposlenog na carini, koji je navodno otrovan otrovnim gasom fosfinom ( vidi Phosphine) . Čovjek je dobio oštećenje nervnog sistema i između ostalog dobio je astmu, ne može da hoda i prikovan je za kolica. Po njegovoj priči to je nastupilo nakon otvaranja kontejnera sa kikirikijem na pregled i izlaganja otrovnom plinu iz kontejnera.
U kontejnere se inače ostavljaju kesice sa prahom koji otpušta plin, a koji štiti robu od oštećenja gljivicama i insektima. Tako se vrećice sa otrovom stavljaju i u kontejnere sa žitom. Gas se postepeno oslobađa tokom prevoza robe. Prije otvaranja kontejnera mora se na poseban način uraditi odgasivanje kontejnera. Otrovni gas se međutim može zadržati u robi koja ima upijajuća svojstva plina iz kontejnera, kao naprimjer u madracima ili obući.
U emisiji su konsultovani toksikoloki stručnjaci iz Holandije i Njemačke. Toksikolog iz Holandije je istakla da se u madracima otrov može dugo zadržati, te da se mjerenja uglavnom obavljaju na površini madraca, ne vodeći računa da se toplotom tijela i pokretima može oslobađati absorbovan plin. Plin ima i kancerogeno djelovanje. Takođe se pokazalo da su kontrole robe veoma rijetke, pa je samo jedan par cipela testiran na sadržaj fosfena, i na osnovu toga se došlo do zaključka da je uvezena roba ispravna. Ministrica koja je zadužena za ovaj resor kaže da su oni naložili uvoznim preduzećima da ispravno testiraju robu. Ispostavilo se međutim da to niko ne kontroliše.
Što se pak tiče otrovanog zaposlenika istaknuto je da je mala mogućnost da se on otrovao usljed direktnog djelovanja plina, jer bi morao biti najmanje 45 minuta izložen direktnom udisanju gasa u kontejneru. Veća je mogućnost da je do trovanja prilikom skupljanja i prevoženja preostalih kesica sa prahom. Radnik je tužio svoju firmu sudu sa zahtijevom za odštetu. On je inače petnaesti koji se je u prošloj godini javio kao žrtva otrovnih kontejnera.