Sveti Nikola, trpa djecu u kola
Tako smo mi govorili kad smo bili
Danas nema ni fudbalskih utakmica u Holandiji, toliko je važan Sinterklas. A u ovoj mojoj provinciji Zuid Holland (Južna Holandija) je javni prevoz na velikom broju autobuskih linija besplatan, da bi ljudi mogli da idu u kupovinu, i što više potroše.
Na današnji dan se ne dijele pokloni samo djeci , (Sveti Nikola je to dijelio siromašnoj djeci), nego i odraslima. Obično se na dan, kao što je ovaj, probiju svi rekordi u broju pinovanja (dizanja love iz zida).
Od sutra Nikola će kao u zemlju propasti. Baš prije dva dana na TV kažu kako bi trebalo prikazati i odlazak Sv. Nikole. Njegov dolazak brodom, kad on stiže negdje sa dalekog sjevera (ili juga?), sredinom novembra popraćen je sveopštom medijskom pompom. A o odlasku niko ne govori. Pa se mnoga djeca pitaju, šta bude sa Sv. Nikolom posllije današnjeg dana?
A opet bila je sinoć i emisija o tome kako se mnoga djeca boje sv. Nikole, i kako bi autistička djeca najradije da ga ne vide, jer ga se plaše. Ali naravno, ogromna većina odrastu uz praznik sv. Nikole, i pamte sa radošću te dane dolaska dobrotvora sa neobičnom kapom i krstom na njoj, koji će im ostaviti poklone u njihove cipele.