Uvijek su bili u našim životima, i uvijek kao neko neizbježno zlo, koje treba izbjegavati. Kao dijete nisam čuo za Rome, ali jesam za Cigane Čergare, Gurbete. Bilo ih je onih koji su vječito putovali i mjenjali mjesto boravka. Putovali su u konvojima od po nekoliko kola. Najobičnija kola u vidu povećeg sanduka sa drvenim točkovima, vukli su mršavi konji. Na kolima naprijed brkati Cigo, do njega mršava ispijena žena, a pozadi naslagana roba, neki stari madraci, ponjave, gomile odjeće, starih haljina, stara peć. Na svemu tome sjedila je gomila prljave, zamazane djece u obučene u dronjavu odjeću. Pored kola je išlo nekoliko mršavih pasa, zavezanih uzicama za kola. Zaustavili bi se u blizini grada, negdje uz obalu rijeke. Podigli bi čerge. Psi su dežurali po rubovima logora, vatra se neprestano dimila. Žene su, sa malom djecom u naramku, odlazile po kućama, da prose ili gataju gledajući u dlanove. Muškarci su skupljali po otpadu.
Bilo je i onih koji su stalno živjeli u nekim mjestima, na obodu grada, uz neki potok ili rijeku. Tako su nastajale ciganske mahale, u Srbiji (gdje kod mnogih ne postoji glas h) su ih zvali ciganske male. U Višegradu, gdje sam ja proveo djetinjstvo, su živjeli pored klaonice i potoka u Okrugloj, valjda su tamo kuhali mesne otpatke i time se hranili.
Bilo je normalno Rome smatrati takvim kao što jesu, to jest onima koje je bilo teško nazvati ljudima, jer nisu imali ni svoje kuće, ni zemlje, ni države. Imali su neki potpuno stran, čudan jezik. Djeca su ih se bojala i zazirala od njih jer su u kućama dobila lekcije da Cigani kradu djecu, da im kopaju oči i sjeku noge, pa da ih onda koriste za prošnju.
Mnogi su izkoristili život Roma da naprave filmove, da iskoriste njihovu muziku. U filmovima su Romi prikazivani kao ljudi posebnih strasti, sitnog kriminala, tragičnih sudbina i tragičnih ljubavi.
Vremenom su se Romi modernizovali, obična kola su zamjenjena autima, čerge prikolicama, a mala mjesta u Bosni ili Srbiji su zamjenjena velikim evropskim gradovima. Sitni kriminal je često zamijenjen krupnim. Postali su problem Evrope. Ako bi se naselili na obodu nekog grada, svi bi gledali da ih se riješe. Niko ih neće u blizini. Nedavna akcija protjerivanja Roma iz Francuske izazvala je buru protesta u Evropi.
U Holandiji je početkom osamdesetih svim Romima koji su se zatekli dato holandsko državljanstvo. Većina gradova i mijesta im je dala stanove i kuće. Međutim problemi postoje i dalje. Mnogi Romi nisu navikli da žive zatvoreni u stanovima, svojim ponašanjima uznemiravaju susjede, puštaju muziku, prave buku, prljaju okoliš, hoće i da ukradu.
Nedavno se digla prašina oko romske familije Nikolić, koju je opština Utrecht, ne znajući više šta će sa njom,smjestila u monumentalnu vilu na obodu grada. Tako je familija nagrađena nakon što su, gdje god su bili izazivali nered i uznemiravanje susjeda. Sinoć je o ovome bilo govora i na najpopularnijoj TV emisiji. Bilo je prijedloga da ih se izbaci iz zemlje, slijedeći francuski primjer, ali je jedan od učesnika debate izjavio da to nažalost nije moguće jer imaju holandsko državljanstvo.
Juče sam u Goudi prošao pored romskog naselja. Gradske vlasti su napravile desetak kuća za Rome. Naselje je u blizini grada, ali je izolovano, s jedne strane vodom (kao i mnogo šta u Holandiji što treba izolovati), s druge strane velikom ogradom. Samo je jedan ulaz u naselje. Ispred kuća parkirane prikolice, čak i jedan brod. Dok sam slikao mobitelom, jedan me je cuko ispred jedne kuće vidio, i iako je bio daleko skoro sto metara, počeo da laje. Onda je pritrčao do samog ulaza u naselje. Ostali su oni običaji kada su cuke čuvale čerge, sada čuvaju kuće, prikolice i brodove.
Vraćajući se kući svratih u poslugu. Pred poslugom me pristojnim pozdravom dočeka sredovječna Romkinja. Drži u ruci novinu koju izdaju beskućnici, dežura kraj onih kolica za kupovinu, u koje treba ubaciti novac da se oslobode iz niza.
Pred svakom poslugom postoji po jedna Romkinja ili Rom, svi liče jedni na druge, kao da su najbliza familija ( a mnogi i jesu). Taman sam neku noć rekao kako je lijepo što ih nema, a evo se oni vratiše sa ljetnjeg odmora. Sad će doći i oni njihovi muzikanti koji pred dućanima razvlače harmoniku.
Romi su tu, sviđalo se to meni ili ne. Kako oni što su prije pedeset godina u Višegradu dolazili pred vrata da gledaju u dlan ili šolju, tako i ovi danas što sviraju Podmoskovske Večeri,dvije hiljade kilometara daleko od svoje, a bogami i od moje prave kuće.
Slika uz naslov prenesena sa RTV Utrecht (vidi http://www.rtvutrecht.nl/nieuws/261888 )