Poznati Srbi na novčanicama: Zmaj Jova Jovanović u Ginisovoj knjizi rekorda
Srpski pjesnik Zmaj Jova Jovanović, koga i moja generacija poznaje po pjesmicama iz čitanki u osnovnim školama (koje smo morali učiti napamet, naprimjer onu “Điha, điha, četir noge, sve četiri krute...”, nastavak vidi u komentaru) ušao je ni kriv ni dužan u Ginisovu knjigu rekorda. Naime poznati pisac se našao na novčanici od 500 milijardi dinara, novčanici sa najviše nula u istoriji numizmatike.
Štampana uoči dočeka nove 1994. godine novčanica sa 11 nula i likom ovog pjesnika vrijedila je koliko dvije litre mlijeka ili 200 grama senfa. Ali samo prvih par sati. Već sutradan postala je totalno bezvrjedna, nestavši u vrtlogu inflacije koja je januara 1994. pretukle sve dotadašnje svetske rekorde – 313.563.558 na mjesečnom i 116.564 milijardi procenata na godišnjem nivou.
Gotovo svi srpski velikani koji su poslednjih decenija svojim likom krasili domaće novčanice doživeli su manje-više istu sudbinu: dok su važeće sredstvo plaćanja, vrijednost im se brzo topi, a kad ih povuku iz opticaja, kolekcionari starog novca ih gotovo i ne primjećuju. Na tržištu antikviteta novčanice iz doba hiperinflacije 1992. i 1993, na kojima su likovi Ive Andrića, Mihajla Pupina, Karađorđa, kneza Miloša, Njegoša i Nikole Tesle, vrijede od nekoliko centi do najviše jednog eura.
Izuzetak je novčanica od nevjerovatnih 500 milijardi dinara sa likom Jovana Jovanovića Zmaja koja na domaćem tržištu vrijedi oko pet, a na stranom i cijelih deset dolara.
Od „petstodinarke“ iz 1970. Nikola Tesla se do danas našao na čak šest novčanica čija realna vrijednost, čak i u momentu puštanja u opticaj, kao da se pomalo ruga genijalnosti vjerovatno najvećeg naučnika u istoriji čovečanstva. Aktuelni Tesla na novčanici od 100 dinara iz 2006. sa potpisom Radovana Jelašića vrijedi manje od jednog evra, onaj na prvoj deda Avramovoj papirnoj petodinarki iz 1994. vrijedio je cijelih pet maraka.